Jak pisać w Internecie w 2019 roku-poradnik

Wizualicja Internetu. Tekst poniżej pokaże Ci jak pisać w Internecie w 2019 roku

Tytułem wstępu, czyli dlaczego znam się na tym Jak pisać w Internecie

Dzisiaj chciałem podzielić się z Wami wiedzą Jak pisać w Internecie w 2019 roku. Wiedzę tę zdobyłem pisząc, blogując i publikując w Internecie w ciągu ostatnich 11 lat.Pisałem wtedy m.in. dla takich portali jak wp.pl, ngo, mojemiastoopole. W tym czasie stworzyłem też swoją stronę na portalu blox, która została wielokrotnie wyróżniona i zdobyła dużą poczytność (swego czasu na mojego bloga wchodziło więcej osób niż longlay, gdzie było cztery razy więcej tekstów i wszystkie były dobre). Od początku tego roku jestem całkowicie niezależny i stworzyłem swoją witrynę internetową popmusik.pl, poświęconą historii muzyk popularnej oraz najnowszym jej trendom. Jest to przedłużenie tego co kiedyś robiłem zawodowo oraz mojego bloga w serwisie blox. Zaczynamy.

Przede wszystkim SEO

Brzmi to może jak truizm, ale prowadząc swoją stronę internetową musisz zająć się też jej promocją. Pamiętam jak pisałem teksty jako młody chłopak oraz jak później pisałem teksty na zlecenie. Wtedy najważniejsze dla mnie było to, aby napisać dobry tekst. Dziś jest to też ważne, ale swoim tekstom nie mogę poświęcić zbyt wiele czasu. Dlaczego? Oprócz dobrego tekstu (teraz absolutnie nie mam czasu na epickie artykuły) muszę zająć się też SEO. I proponuję to każdemu blogerowi. Jeżeli Wasza strona nie zostaje odpowiednio wypozycjonowana to ona po prostu umrze. Nikt nie będzie na nią wchodził i Wasz trud pójdzie na marne.

Naprawdę lepiej wypuścić trochę mniej dopracowany tekst, ale dobrze wypozycjonowany. Jeżeli prowadzicie swoją stronę lub bloga musicie o to zadbać. Tagi, meta description, kategorie, wrzucanie linków na media społecznościowe to absolutna podstawa. Kiedyś 100 procent mojej pracy zajmowało pisanie artykułu i zbieranie informacji do niego. Obecnie na te rzeczy mam tylko 50 procent czasu. Drugą połowę czasu zajmuje mi pozycjonowanie i promocja. Ale zyskałem na tym. Większość czytelników również na tym nie straciła.

Nowe technologie

Obecnie większość czytelników stanowią użytkownicy telefonów komórkowych. Tekst musi zrobiony pod nich. Oczywiście użytkownicy laptopów również będą wchodzili na twoją stronę, ale powoli musisz się przyzwyczaić do tego, że ludzie będą cię czytali na smartfonach. W związku z tym musisz ułatwić im czytanie. Tekst musi być podzielony na akapity i każdy z tych akapitów nie może być zbyt długi. Po drugie zdania nie mogą być zbyt długie. Z dwóch powodów. Pierwszy już znasz. Drugi rzecz to taka, że nawet jeżeli ty jesteś przyzwyczajony do zdań wielokrotnie złożonych i ogarniasz wzrokiem cały akapit to musisz sobie uzmysłowić, że twoi czytelnicy tego nie potrafią. Dla nich to droga przez mękę.

Twoje zdania muszą być jak najkrótsze, a jeżeli się nie da to zdań długich nie może być zbyt dużo w tekście. Ludzie coraz mniej czytają, a młode pokolenie, które w necie czuje się jak ryba w wodze to już w ogóle nie czyta poważnych treści. Nawet jeżeli piszesz o bardzo poważnych rzeczach rób to w jak najprostszy sposób. Na pewno jakąś metodę znajdziesz. Jeżeli masz wątpliwości prześlij swoje teksty znajomym, żeby je ocenili pod względem czytelności. Prześlij je mamie, koledze ze studiów, sąsiadom, młodszemu kuzynowi. Każdy inaczej to odbierze. Dzięki temu będziesz mógł nanieść poprawki i pisać tak, żeby mieć jak największy zasięg.

Nagłówki

Stosuj nagłówki. Pamiętam, że jak jeszcze funkcjonowały serwisy blogowe jak blox ludzie nie stosowali nagłówków. Przy obecnych standardach oraz wiedzy którą masz sam widzisz, że nagłówki to konieczność. Twój tekst będzie bardziej zrozumiały jak będą w nim nagłówki. Co więcej będzie bardziej użyteczny dla czytelników. Większość czytelników buszuje po Internecie tak samo jak niegdyś pokolenie lat 90. strzelało kanałami pilotem od telewizora. Wejdą na twoją stronę i szybko z niej wyjdą. A jeżeli zainteresuje ich jakiś temat to bardzo często ograniczą się do przeczytania jednego albo dwóch akapitów. Ułatw takim ludziom nawigację na stronie i stosuj nagłówki. Dzięki temu przeczytają akapity, które chcą przeczytać. Może przeczytają cały artykuł, inne teksty, a może będą do Ciebie wracać!

Dobre porady na sam koniec, czyli jak pisać w Internecie

Stosuj się do porad udzielanych wtyczki SEO! Oczywiście nie jest to żadna wyrocznia, ale na pewno twój tekst będzie bardziej czytelny jeżeli zastosujesz się do tych porad. Nie używaj zbyt często strony biernej, która wciąż jest bardzo popularna w gazetach. Nie pisz za długich zdań. Jeżeli jest to tylko możliwe poskracaj je albo podziel zdanie na kilka części. Stosuj słowa kluczowe w artykułach. Przykładowo jeżeli tekst jest poświęcony Eltonowi Johnowi i jest to Twoje słowo kluczowe w artykule musi się ono pojawić tekście.

Zadania dla Ciebie. Sprawdź ile razy w tekście została użyta fraza kluczowa tego artykułu: jak pisać w Internecie.

Stosuj wewnętrzne odnośniki, po to aby ułatwić ludziom nawigację na stronie. Każdy obrazek opisuj tekstem alternatywnym. Korzystaj ze słownika synonimów, bo zdania muszą być odpowiednio zróżnicowane. Używaj prostego języka. Pamiętaj, że Twoje teksty będą czytali też ludzie nie posiadający zbyt wielkiego zasobu słów a także ludzie buszujący po Internecie, którym zależy na jak najszybszym znalezieniu informacji. Czytelnicy muszą dostać informacje, chyba że prowadzisz bloga literackiego.Stosuj słowa łączące takie jak:  ponieważ, dlatego, ze względu, w związku z tym, reasumując, wnioskując, prawdopodobnie, wydaje się, prawie, godne uwagi, podczas gdy, przede wszystkim, itd.

Tyle na dzisiaj. Tekst na pewno nie wyczerpuje tematu, ale wydaje mi się, że ta garść informacji na temat tego jak pisać w Internecie wystarczy ci do tego, aby napisać dobry tekst. Artykuł, który będzie widoczny w Internecie, przejrzyście napisany i przydatny dla Internautów. Powodzenia.

17
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
MaciejblogierkaKarolina GoebelMadka rokuMarta | Projekt Spokój Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anne 18
Gość

Bardzo praktyczny i pełen wskazówek post. Coś zarówno dla dziennikarzy jak i dla blogerów.

Michał Golla
Gość

Fajny tekst, faktycznie seo for beginners.
Prawda jest taka, że ja się dopiero uczę pisać w stylu pod seo. W WordPress wtyczka yoast seo pomaga.
Mimo wszystko celowo nie do końca się do wszystkich ras stosuję, ponieważ chcę zachować w tym wszystkim siebie.
Pójście w każdym temacie, jak blogowanie, Instagram, YouTube wg rad na pewno przyniesie więcej odsłon, więc i więcej $$$, ale za to można zgubić swoją iskrę.
Mimo wszystko staram się bardziej pracować nad treścią niż około seo tematami.
Co nie zmienia faktu, że wrzuciłeś dobry tekst 🙂

Karolina Goebel
Gość

Przydatne porady ☺

Anna
Gość

Mega przydatny tekst!

ChicaMala
Gość

To się faktycznie może przydać początkującym. Taka podstawa podstaw, ale wciąż sporo blogerów o tym nie pamięta. Dodałabym też czytanie własnych tekstów przed publikacją lub podsyłanie ich komuś do choćby lekkiej redakcji, bo tak często można wyłapać drobne błędy, które mogą czytelników razić – źle sformułowane zdania, brak przecinków, literówki, błędy ortograficzne itp. O to moim zdaniem też warto zadbać, żeby jednak uprzyjemnić czytanie i nauczyć tych właśnie młodszych czytelników poprawnej polszczyzny.

Wiśnia
Gość

Hej 🙂 Obserwuję Twój blog od dłuższego czasu, byliśmy swego czasu na jednej platformie, póki nie zamknęli nam Bloxa. Naprawdę szanuję Cię jako autora tekstów na temat muzyki, jednak z tym konkretnym wpisem trochę się nie zgadzam, a raczej boli mnie smutna perspektywa tego, do czego dąży blogosfera w obecnych czasach, stąd też moja polemika. Swojego bloga piszę od jakichś trzech lat. Poruszam się w niszowej tematyce, ale udało mi się zdobyć uznanie całkiem sporego (jak na tę niszę) grona osób, których interesuje to samo, co mnie. To, za co lubią blog moi czytelnicy, jest absolutnym zaprzeczeniem tego, o czym… Czytaj więcej »

Karolina
Gość

trochę mi jeszcze brakuje żeby dobrze pisać, ale jestem na dobrej drodze 🙂

Paulina Wu
Gość
Paulina Wu

To prawda, że dzisiaj bez promocji w SM blog prawie nie istnieje 🙂

Honorata
Gość
Honorata

Wtyczki do seo bardzo ułatwiają życie i pozwalają szybko zdobyć dobre nawyki

Karolina Miller
Gość

Seo seo seo! A jeszcze kilka lat temu nikt o tym nie wiedzial i pisal, co slina na jezyk przyniesie 🙂

Ewelina P.
Gość
Ewelina P.

Bardzo fajny poradnik, bardzo ulatwia pisanie 😉

Marta | Projekt Spokój
Gość

Witaj, Artykuł pełen przydatnych porad, jednak nie ze wszystkimi się zgadzam 🙂 Czasem przymykam oczy na SEO, bo przede wszystkim zależy mi na tym, aby tekst dobrze się czytało oraz żeby wszystko było spójne, w rytmie i autentyczne. I tutaj nie zgodzę się z Tobą, że „lepiej wypuścić trochę mniej dopracowany tekst, ale dobrze wypozycjonowany”. Nie wypuszczam niedopracowanych tekstów. Ala każdy pracuje wg własnych zasad 🙂 Natomiast inne porady: nagłówki, akapity, odnośniki, prosty i zrozumiały język – jak najbardziej stosuję. Co do długości zdań, uważam że tekst składający się tylko z tych najkrótszych brzmiałby cokolwiek dziwnie. Najlepiej jest przeplatać krótkie… Czytaj więcej »

Madka roku
Gość

Ciekawy i przydatny wpis. Zastanawiam się, jak można te zasady zastosować do bloga z historyjki i opowiadaniami. Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź. Nagłówki mi nie za bardzo pasują…

Karolina Goebel
Gość

Bardzo przydatny tekst. Z pewnością będę musiała zastosować twoje rady 😉

blogierka
Gość

Ale jak to jest z tymi podpisami obrazków? To nie może być kluczową frazą, albo tytułem postu?

Maciej
Gość
Maciej

Bardzo przejrzyście i przyjemnie napisane. Dzięki za artykuł!